Ruční mytí auta vs. kartáčové myčky

O tom, proč je důležité svůj vůz pravidelně mýt, jsme se na blogu zmínili již vícekrát. Auto pak nejen lépe vypadá, ale také si zachovává vyšší hodnotu. Určitě to znáte – vzhled prodává. Pro maximalizaci těchto pozitiv je však třeba volit vhodný druh mytí, jinak může být výsledek dokonce i opačný.

Za šetrné mytí se obecně považuje mytí ruční, což prokazují zkušenosti snad všech majitelů aut, kteří se o své vozy vzorně starají. V tomto článku se tedy zaměříme na to, proč je lepší právě ruční mytí oproti kartáčovým automyčkám.

Obrázek článku

Hrubé kartáče a agresivní chemie

Každé mytí nechává na laku nějaké stopy, ovšem v případě kartáčových automyček je tento jev mnohem výraznější než u ručního mytí. Mohou za to především kartáče, jejichž vlákna naráží do laku, a přitom v nich jsou usazeny hrubé nečistoty, které způsobují nadměrný otěr a vznik škrábanců. Nečekejte po jednom projetí mycí linkou takové škrábance, jako když vám někdo obejde auto s klíčem v ruce, ale s přibývajícími návštěvami kartáčové myčky budou na laku stále zřetelnější vlasové škrábance, tvořící hologramy, a barva vozu bude méně výrazná, bledší.

Vzhledem k používání agresivnější chemie, která umožňuje umytí auta během pár okamžiků, musíte počítat také s rychlejším blednutím nelakovaných plastů. Dále pokud máte lak navoskovaný nebo jinak ochráněný, tato ochranná vrstva se více oslabí než při použití pH neutrálního šamponu.

Závěrem

Jak bylo zmíněno, i při ručním mytí z podstaty také k nějakému poškození laku dochází. Při správném postupu je však mnohonásobně nižší než u kartáčových automyček.

V případě, že vám na vzhledu vašeho vozu záleží, proto vždy dávejte přednost ručnímu mytí. Pro slušné a mechanicky šetrné umytí můžete případně navštívit bezkontaktní myčku, kde během chvíle auto poměrně levně umyjete. Nečekejte však zdaleka tak dobrý výsledek jako při poctivém ručním mytí, kdy si po oplachu k autu stoupnete pěkně s mikrovláknovou houbou a kvalitním autošamponem nebo pěnou.

Pokud už do kartáčové myčky přece jen někdy zavítáte, například z nedostatku času, zvolte mycí linku s měkkými textilními kartáči a obsluhou, která auto před vjezdem do myčky opláchne vysokotlakým čističem a zbaví jej tak hrubých nečistot. Takové nečistoty ve spojení s kartáči totiž jinak slouží jako účinné brusivo. Rozhodně by to však měla být pouze vzácná výjimka.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení