Položky SKLADEM jsou ihned k odeslání. Možný osobní odběr v Plzni.

Inspirace bydlení a lifestyle

Základní potřeby pro péči o auto – všechno, co potřebujete

O každé auto by se měl jeho majitel starat. A netýká se to jen pravidelného servisu, zapomínat se nesmí ani na jeho mytí. Auto pak nejen lépe vypadá, ale také si udržuje svoji hodnotu. Pokud si nepotrpíte na dokonale čistém autě v každé situaci, samozřejmě ho nemusíte mýt každý den, alespoň občas si však trochu péče zaslouží.

V tomto článku se podíváme na základní přípravky a pomůcky, které potřebujete, abyste ručním mytím a následným ošetřením dosáhli slušného výsledku nehledě na to, jestli se budete svému autu věnovat denně, pouze o víkendu, nebo třeba jen jednou za měsíc. Nemusíte si pořizovat všechno najednou, ale když postupně tyto věci v garáži nashromáždíte, budete se moci o své auto postarat tak, jak se patří.

Začínáme zvenku

Při mytí exteriéru je nejdříve třeba provést základní očistu kompletně celého vozu – k tomu je nezbytný kvalitní autošampon, případně lze využít aktivní pěnu. Především na předních maskách aut nastává problém s odstraněním hmyzu, s čímž nám nemusí uspokojivě pomoci ani autošampon. Speciální odstraňovače hmyzu však umí téměř zázraky a snadno si poradí i se zaschlým hmyzem. Pro umytí skel beze skvrn a odlesků se vyplatí pořídit čistič oken, díky němuž je vyčištění skel mnohem snazší. 

Samostatnou kapitolou jsou disky kol. Kola jsou znečištěna prachem z brzdových destiček a dalšími velmi odolnými nečistotami, a proto je zde nutné používat silné čističe na disky kol.

Po dokonalém umytí obvykle přichází čas na snahu o zachování tohoto stavu co nejdelší dobu. Na řadu tak může přijít populární voskování laku. Chybu určitě neuděláte s karnaubským voskem, který je známý pro dlouhodobou ochranu laku a zajištění jeho lesku. Pro konzervaci laku můžete sáhnout také po nějakém nanopřípravku, který lze někdy použít i na okna. Právě na sklech nejvíce oceníte hydrofobní efekt poskytovaný konzervačními přípravky.

Od věci není ani použití přípravku na ochranu a zlepšení vzhledu pneumatik a plastových částí. Přípravky na gumu a plasty dokážou výrazně vylepšit celkový dojem, a proto je lze mezi základní výbavu rozhodně doporučit.

Nezanedbávejte čištění interiéru, kde trávíte spoustu času

Interiér vyžaduje zvláštní péči. Velkou část práce v něm odvede vysavač – čím silnější, tím lépe. Na čištění a ochranu přístrojové desky a plastových částí interiéru jsou vyvinuty speciální čističe, které oživují barvu ošetřených částí a měly by znesnadňovat usazování prachu a nečistot. 

Také na sedadla a čalounění interiéru od koberečků až po stropnice existují speciální přípravky. Vybírat můžete mezi čističi na látkové čalounění a čističi kůže podle toho, čím máte potažena sedadla a výplně dveří.

Pomůcky

Nakonec nesmíme zapomenout na něco, co nemůže chybět v žádném případě – kvalitní pomůcky pro údržbu auta. Šetrné mytí a aplikování zmíněných přípravků by nebylo možné bez mikrovláknových utěrek a na mytí exteriéru autošamponem můžete použít třeba i mikrovláknovou mycí houbu. Pro snadné a rychlé mytí disků kol ve všech záhybech pak jistě oceníte pomoc kartáče na kola.

Co je to auto detailing?

Skoro každý majitel auta věnuje alespoň jednou za čas svému vozu chvíli času, kdy ho umyje a vyčistí, nebo alespoň zajede do automatické automyčky. Důvody pro občasné mytí jsou zejména praktické – neušpiníte si o auto oblečení nebo ruce při otevírání kufru a také oddálíte možnou korozi, což se příznivě projeví na pozdější ceně vozu při prodeji.

Pokud je však někdo automobilovým fanouškem, tak se obvykle o svá auta stará o něco lépe a věnuje jim více času. Samozřejmostí je zajišťování pravidelného a pečlivého servisu, ale spoustu času lze se svým každodenním parťákem na čtyřech kolech trávit při velmi důkladném mytí a čištění jeho exteriéru i interiéru, tedy při auto detailingu. Někdy se provádí pouze před specifickou událostí, jako je prodej nebo příprava auta na výstavu.

Obrázek článku

Spousta pomůcek i času, ale výsledek za to stojí

Základ detailingu obecně spočívá v důkladném a zároveň šetrném mytí a čištění celého vozu. Ovšem zahrnuje také příležitostnou renovaci laku v podobě odstranění škrábanců od tzv. hologramů (nejjemnějších škrábanců) až po ty větší. Renovace laku se provádí především pomocí leštění, u hlubokých rýh je ale třeba využít například opravné lakové tužky. Leštění se však nemůže provádět do nekonečna (zmenšuje se tloušťka laku) a samozřejmě v některých případech na poškození laku už jednoduše nestačí. Po dosažení požadovaného bezchybného vzhledu, většinou tedy po velmi důkladném umytí, by nakonec měla přijít na řadu konzervace laku, například voskem nebo keramickou ochranou.

Při pravidelné údržbě exteriéru se neobejdete bez těchto pomůcek:

 • dva kbelíky (na ruční mytí tzv. dvoukýblovou metodou)
 • autošampon
 • mikrovláknová mycí rukavice
 • sušící ručník
 • clay („plastelína“ na odstranění nečistot, které nelze snadno umýt – asfalt, polétavá rez atd.)
 • vosk (s aplikátorem), keramická ochrana
 • mikrovláknové utěrky
 • kartáč na kola
 • různé přípravky – na ošetření a impregnaci pneumatik, plastů; odstraňovač asfaltu, polétavé rzi; čistič na skla
 • vysokotlaký čistič (WAP) – vhodný na předmytí

Pro detailing interiéru budete určitě potřebovat:

 • vysavač
 • mikrovláknové utěrky, aplikátor
 • jemný štětec (na odstranění prachu z nepřístupných míst – výdechy klimatizace, tlačítka)
 • další přípravky – na čištění a ošetření plastů, kůže či textilu

Co detailing je a co není

Výsledek poctivého auto detailingu se dá shrnout celkem snadno – jde o to, aby auto stále vypadalo jako nové, jako když prošlo poslední kontrolou ve výrobním závodě, nebo možná ještě lépe. Zvenku. Zevnitř. V každém záhybu. Z každého úhlu.

Za detailing samozřejmě nelze považovat návštěvu automatické automyčky. Podstatu nesplňuje ani „běžné“ ruční mytí s rychlým vysátím interiéru. Pořádný detailing zabere hodiny času, protože kvalitní péči musí dostat každý viditelný díl.

Severský styl bydlení - jednoduchost a elegance

Severský styl se prosazuje do stále většího počtu domácností. Proč je tak oblíbený? Lidé již nechtějí žít v nepořádku a ocení, když doma vše funguje tak, jak má. Přesně to domov zařízený ve skandinávském stylu splňuje – přináší do něj čistý a jednoduchý design, dbá na praktičnost vybraného vybavení a snadnou manipulaci.

Židle Minimal - dub a buk

Dostatek světla

Protože na severu bývají po část roku opravdu dlouhé noci, či lépe řečeno bývá velkou část dne tma, v interiéru často vládnou světlé barvy – bílá, jemně žlutá či světle šedá. Aby však interiér nevypadal nudně, používají se doplňky ve výrazných barvách, které přitáhnou pozornost.

Pro zajištění světlého interiéru se v severských domovech také nenachází žádné záclony, které by úplně zamezily přístupu světla. Pokud si nedovedete bydlení bez stínění oken představit, zvolte průsvitné záclony – nikdo neuvidí dovnitř, ale v bytě bude stále alespoň trochu světla.

Volný prostor

Pokoje by měly být velké a vzdušné a rozhodně nesmí být až po strop zaplněny nábytkem. Výbava bytu má zahrnovat jen to nejnutnější a vše by mělo splňovat vysoké nároky na praktičnost.

Kvalita

Základním prvkem je dřevo. Dřevěný nábytek a dekorace přináší do interiéru nádech osobité severské přírody. Nesnažte se na dřevě šetřit, kvalitní masiv nejen dlouho vydrží, ale i jako designový prvek odvede lepší práci než levné náhražky.

Minimalistický konferenční stolek Danish s černou podnoží 100x60cm

Dřevo nemusí vynikat jen v případě nábytku. Zásadně se na celkovém dojmu podílí také dřevěná podlaha. A aby toho dřeva nebylo málo, není třeba se obávat ani dřevěného obložení stěn, které může být jak v přírodním odstínu, tak i ve vaší oblíbené barvě – samozřejmě za předpokladu, že bude dostatečně světlá.

Zařízení z Garážovky

V interiéru, který je zařízen ve skandinávském duchu, se často objevují různé doplňky z kovu. Může se jednat například o nějaký umělecký kousek, pěkný svícen, nebo dokonce skříňku vyrobenou z kanystru. Kanystrová skříňka může sloužit buď jako skrýš pro váš oblíbený alkohol, nebo třeba jako věšák na oblečení a klíče v předsíni.

Tipy na dárky pro motorkáře

Přemýšlíte nad dárkem pro motorkáře a nic vás nenapadá? Podívejte se na pár tipů, ze kterých si snad nejde nevybrat. Pro motorkáře existuje řada univerzálních dárků, které jsou přitom i docela snadné na výběr. Abyste ho potěšili, nemusíte mu hned pořizovat novou motorku. To byste mu naopak sebrali krásné období výběru té pravé. Dokáže potěšit i maličkost s tím správným motorkářským motivem nebo stylem.

Motorkářská plechová cedule

Chybu rozhodně neuděláte s originální plechovou cedulí, na které může být buď přímo motorka, nebo například cedulí, která jasně dává najevo, že na daném místě mohou parkovat jen motorky. Pokud by se obdarovanému cedule nehodila třeba rovnou do obýváku, v garáži, kde parkuje motorku, se bude vyjímat zcela určitě.

Cedule s motivem aut a motorek

Kosmetika na motorku

Dobrou volbou je také nejrůznější kosmetika na péči o motorku. Ne všichni si sice zakládají na jejím dokonalém lesku, ale jednou za čas si motorka očistu prostě zaslouží a pak přijde vhod například mycí šampon, leštěnka nebo přípravek na oživení vzhledu plastů.

Motorkářské tričko

Pokud hledáte praktický dárek, který motorkář bude pravidelně využívat, tričko s motorkářským motivem je sázkou na jistotu. Poměrně univerzálním motivem je třeba název legendární silnice Route 66 s obrázkem motorky, na které by si tuto silnici chtěl alespoň jednou v životě projet snad každý.

Trička Route 66 na Garážovce

Doplněk na motorku

Koupit motorkáři nějaký, byť jen drobnější doplněk na jeho motorku je náročný úkol. Pokud ale víte, že už dlouho touží po nějakém doplňku, který by jeho stroj vylepšil, a stále se neodhodlal si ho pořídit, nebojte se toho. Uvidíte, že mu tím uděláte radost, a až přidá další díl do jeho milované skládačky, bude ho to těšit při každém pohledu na motorku.

Dárek pro náročné

V případě, že se chcete v očích motorkáře doopravdy vyšvihnout, můžete zvážit pořízení něco speciálního – luxusní skříňky vyrobené z pravého, použitého armádního kanystru. Ruční výrobou těchto mimořádných kousků se zabývá dánský výrobce Danish Fuel a nabízí je buď v podobě barové skříňky na uschování oblíbeného alkoholu, nebo jako skříňku do koupelny.

Upcyklace v podání Dánska

Dnes se podíváme na značku Danish Fuel, která, jak už její název napovídá, pochází z Dánska. V Dánsku pak probíhá také výroba produktů. Konkrétně se zaměříme na vlajkové produkty této značky, kterými jsou barové a koupelnové skříňky a cestovní kufry.

Kanystr v industriálním interiéru

Co je na těchto skříňkách a kufrech speciálního? Vyrábí se z originálních, použitých kanystrů „Jerry Cans“, které hrály důležitou roli během druhé světové války a nepostradatelné jsou i dnes. Díky ruční práci a využití moderních technologií z legendárních kanystrů vzniká něco nového, s novými funkcemi, s novým posláním.

Upcyklace: Koncept budoucnosti

A právě tohle je ona upcyklace z názvu článku. V zásadě jde o něco podobného, jako je známější recyklace, ale v tomto případě se již nepotřebné produkty promění v něco lepšího, než byly doposud.

Jednou z výhod uplatňování tohoto konceptu je skutečnost, že má pozitivní vliv na životní prostředí oproti klasickému postupu výroby. Díky péči dostanou upcyklované kanystry druhý život a výrazně se prodlouží jejich životní cyklus.

Nemusíte být zrovna ekologičtí aktivisté, abyste koncept upcyklace dokázali ocenit. Nemusíte se totiž v zájmu zachování prostředí na naší planetě spokojit s horším výrobkem. Dostane se k vám prvotřídní produkt. A pokud se jedná o výrobky společnosti Danish Fuel, mají jako přidanou hodnotu také svůj příběh.

Každý kanystr, ať už se pod rukama dánských mistrů promění ve skříňku či kufr, je jedinečný. Neexistují dva identické kusy, což jistě ocení milovníci luxusního a precizně zpracovaného zboží. Vzhledem k původu kanystrů si však přijdou na své i milovníci historie či armádní a automobiloví nadšenci.

O Jerry Cans

Design kanystrů „Jerry Cans“ vznikl v Německu ve 30. letech minulého století pro vojenské použití. Palivo totiž bylo třeba efektivně skladovat a následně snadno přepravovat na frontu vojákům, kteří by bez funkčních tanků, obrněných vozů a dalších vojenských vozidel neměli sebemenší šanci ve válce uspět.

Návrh jejich designu tak vycházel v podstatě z nutnosti, v době, kdy byly zdroje i čas omezené. Ostatně takto začíná příběh i u dalších populárních designů. Název pak vychází z přezdívky německých vojáků, kterou dostali od britských a amerických sil – „Jerries.“

Kanystry byly vyráběny v různých barvách, aby bylo na první pohled jasné, jaká tekutina se uvnitř ukrývá. Červená barva označovala benzín, šedá petrolej, černá naftu a v bílých kanystrech byl převodový olej. Zelená barva „Army Green“ na produktech Danish Fuel odpovídá barvě německých tanků z 2. světové války.

Kromě plechových kanystrů jsou v nabídce i parádní placatky, do kterých si můžete nalít svůj oblíbený zahřávač - ať už je to gin, rum nebo něco z bylinek.

Industriální styl bydlení - průmyslové dekorace do interiéru

Charakteristickým znakem pro industriální styl bydlení jsou vysoké stropy, kovový vzhled a beton. Nemusíte ovšem být nutně majiteli továrny nebo pivovaru z poloviny 20 století, abyste si průmyslový vzhled nemohli přinést i do svého, i třeba běžně zařízeného, bytu.
Historie industriálního designu

Vše to začalo už před desítkami let ve velkých městech, kde vzkvétal a zase upadal průmysl a s tím se opouštěly továrny nebo skladové haly - takový Londýn nebo New York jsou tomu živoucími důkazy. Mnoho z těchto areálů bylo již zbouráno, některé se ovšem podařilo zachovat a díky designérům se koncept z těchto prostor povedlo přenést do koncepce interiérového stylu. Kolem roku 1990 se začal postupně tento styl objevovat i u nás.

Industriální styl pod lupou

Je to vcelku snadné - zásadní je jednoduchost, mnohdy až nepraktičnost a neútulnost. Když se vám ale povede zachovat alespoň některý z těchto bodů, bude to vypadat dobře. Industriálně!

 • volné a rozlehlé prostory, vysoké stropy a otevřená patra (lofty)
 • tabulková okna
 • viditelné betonové, ocelové a dřevěné konstrukce (potrubí, železné schody, nosníky)
 • okázalé dekorace - kolo na zdi, nádražní hodiny, kanystrové skříňky
 • použití závěsů, v žádném případě záclon

Všechny konstrukční prvky se ponechávají tak, jak vypadaly před lety - tedy v maximální autenticitě.

Industriální nový interiér

Pokud zařizujete nový byt, jen steží vybavíte interiér autenticky. Naštěstí si můžete pomoci - třeba lícovými cihlami či obkladovými pásky, litou betonovou podlahou, bílým/černým nebo naopak křiklavě žlutým či červeným nátěrem. Z vybavení se nabízí nábytek z palet, kovové židle, stylové obrazy nebo přibité SPZky či originální květináče.

Snažte se o minimalizaci počtu příček. Do kuchyně kupujte jedině nerezové spotřebiče. V případě rekonstrukcí vůbec neuškodí, když bude vidět potrubí ze stoupaček. Jak vidíte, industriální nábytek a zařízení bytu může mít mnoho podob, tím styčným bodem bude tak nějak slovo “skladiště”.

Industriál se má rád s recyklací, upcyklací - nemusíte se ničeho zbavovat. Třeba takové stolové podnože můžete použít z materiálů nebo předmětů, které ke stolu ani nepatří. Vždyť to znáte - šicí stroje se takto využívají už léta.

Zaujal vás industriální styl bydlení? Nakupte na Garážovce a buďte ke svému snu o krok blíž.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.