Blog - péče o auto a inspirace k bydlení

Vybavení dodávky: několik tipů na cesty

Cestování v dodávce znamená jistou svobodu, můžete vyrazit, kam se vám zrovna zachce. A cestovat se dá i s dětmi. Nicméně v dodávce máte jen omezený prostor, a proto je důležité zvážit, jaké vybavení dodávky zvolit. Co všechno budete na cestách potřebovat?

Základní výbava každé obytné dodávky

Spací pytle

Kvalitní spací pytel, ve kterém vám nebude zima ani vedro, by neměl chybět v žádné dodávce. Peřiny jsou sice pohodlné, ale oproti spacáku velmi nepraktické. Spací pytel jednoduše sbalíte. Obzvlášť máte-li v dodávce skládací postel, peřiny vám budou jen zabírat místo.

Dobře zvolená zavazadla

V dodávce nebývá tolik místa, abyste převáželi kufry. Snadnější je pořídit si organizéry nebo praktické cestovní tašky, které na rozdíl od kufrů nezaberou tolik místa. A pokud v nich máte jen oblečení, dají se snadno vmáčknout kamkoliv. Variantou jsou také plastové boxy.

Kempovací stůl a židle

Některé obytné dodávky mají sice stůl a sezení v rámci výbavy auta, ale přece necestujete, abyste čas trávili uvnitř. Proto by v základní výbavě neměly chybět ani kempovací stůl s židlemi. Jsou skladné a za hezkého počasí je rozbalíte venku, kde si užijete čerstvý vzduch a třeba i s vínem budete pozorovat západ slunce.

Kempovací elektrická přípojka a kabel

V Česku už jste se možná setkali s pojmy jako antoníček či totem, které v kempech označují odběrná místa. V nich se setkáte s běžnými přípojkami, tak jak je znáte z domu, a také s tzv. CEE přípojkami – ty jsou povinné dle evropské normy, a proto je obvykle najdete ve všech kempech v Evropě.

CEE přípojky využívají 3pólové zástrčky, jsou modré – označují napětí v rozsahu 200–250 V. Když pořizujete kabel, myslete na to, aby byl o minimální tloušťce 2,5 mm2. Užší kabely nejsou ve venkovních kempech povolené. Vhodné jsou pak kabely s gumovým vedením, které jsou odolné vlivům počasí. Celková délka kabelu by měla být alespoň 25 metrů.

Plynová bomba

Bez plynu toho moc neuvaříte. Pořizovací cena kempingové bomby může být trochu vyšší, ale jak ji jednou máte, už ji stačí pouze doplňovat. Na ni snadno napojíte hořák.

Vyrovnávací nájezdy

Nejen pro pohodový spánek potřebujete zaparkovat na rovném místě. To však ani v kempech není vždy možné, a tak vám tento problém pomohou vyřešit vyrovnávací nájezdy. Rozhodně by neměly chybět v žádné dodávce.

Skládací kbelík

Skládací kbelík má nepřeberné možnosti využití a sami uvidíte, že na cestách je k nezaplacení. Od přenášení věcí přes napouštění vody až po praní – je to věc, za kterou budete ve své dodávce opravdu rádi.

Čelovky

Ať už přijede do kempu za tmy a potřebujete světlo k vybalování, nebo nechcete ve tmě chodit na záchod, na to vše a mnohé další využijete čelovku. Proto by minimálně jedna čelovka ve vaší výbavě na cesty neměla chybět. Je to rozhodně praktičtější než si svítit mobilem.

Rohožka

Říkáte si, opravdu je tohle něco, co v dodávce potřebuji? Odpověď zní ano. Pokud se chcete vyhnout zanášení bláta, mokra a prachu vůbec do interiéru svého auta, je rohožka velmi praktická věc, jak toho docílit.

Vybavení dodávky, které oceníte v kuchyňce

Kempingový vařič

Vařič je při kempování nezbytnost. Obzvlášť, když ho nemáte v dodávce na pevno, ale můžete ho vynášet ven. Ono vařit uvnitř auta je určitě pohodlné, především, když prší. Ale usmažit si na pánvi cibulku, přidat třeba indické koření a pak maso: je to vzduch, ve kterém chcete spát?

Skládací misky

Není nad to ušetřit tolik místa, kolik je možné. To vám umožní i skládací misky. Obvykle je vyrábějí ze silikonu, což má další výhodu v tom, že jsou prakticky nerozbitné.

Zavírací nože

Mít v dodávce klasické nože není zrovna efektivní. Vsaďte na ty zavírací. Jsou bezpečné, skladné a můžete s nimi vyrazit třeba i na houby.

Hygiena při cestování dodávkou

Než se vrhneme na samotné vybavení týkající se hygieny, neměli bychom zapomenou ani na lékárničku. Obzvláště, cestujete-li do zahraničí, kde se mohou léky jmenovat jinak, bude se vám hodit zásoba z Česka. Ibalgin, paralen, náplasti nebo léky na průjem se budou hodit jako bonus ke standartně vybavené autolékárničce.

Mnohem větší možnosti pro kempování s dodávkou máte, když se nemusíte spoléhat na záchody či sprchu v kempu.

Chemický záchod

Pokud nemáte v dodávce přímo zabudovaný záchod, velmi praktickým řešením je chemický záchod. Zastrčíte ho do skříňky nebo pod postel a když bude potřeba, máte ho hned po ruce.

Sprcha v dodávce

Někdo si umístí sprchu přímo do auta, jiní s menšími dodávkami volí přídavnou sprchu. Ta se dá připevnit k zádi nebo boku dodávky. Někteří také využívají obyčejnou hadici, kterou napojí na zdroj vody v autě. K dostání jsou i propracovanější systémy, třeba sprcha s pumpou, která se dá napojit na USB.

Spací potřeby do dodávky

Spací pytle jsou samozřejmostí, a rozhodně patří do základní výbavy dodávky, proto jsme je zmínili hned na začátku. Je tu ale i pár dalších věcí, které vám zpříjemní spaní v autě.

Clony a roletky do dodávky

Roletky jsou v dodávce skvělé nejen jako způsob, jak si zařídit soukromí – zvědaví cestovatelé často do dodávek nakukují – ale také jako ochrana před ranním sluncem, které by vás mohlo vzbudit příliš brzy. Když nejsou roletky, hodí se minimálně clony.

Polštáře a deky

Mít podloženou hlavu kvalitním polštářem si můžete dovolit i v dodávce. Nemusíte zrovna kupovat ty velké vhodné do postele, ale určitě si vystačíte s menším polštářem, který nezabere tolik místa.

Na večerní posezení v době chladných večerů se pak vyplatí mít v autě připravenou deku. Ta poslouží i na ležení u vody nebo jako stínítko před sluncem.

Ideální postup při rychlém mytí auta

V tomto článku se podíváme na to, jak co nejlépe provádět běžné rychlé mytí auta. Detailingové mytí totiž zabere poměrně dost času a ne každý má na vzhled auta tak vysoké nároky. Pokud však nechcete jezdit špinavým autem, které vypadá zanedbaně, určitě není problém si minimálně jednou týdně najít půl hodiny na rychlé a efektivní umytí, díky kterému se auto rozzáří.

Metoda dvou kýblů

I prosté mytí auta se však musí provádět správně, aby výsledek za něco stál a nepoškodili jste lak. Proto se doporučuje volit metodu dvou kýblů (anglicky two bucket method), která tyto dvě věci zaručuje.

Před samotným ručním mytím auto opláchněte hadicí nebo lépe vysokotlakým čističem pro odstranění hrubých nečistot.

Dále, jak už název metody napovídá, je třeba dvou kýblů nebo podobných nádob – do jednoho se napustí čistá voda a do druhého voda s autošamponem. Postup při tomto způsobu mytí je takový, že si vezmete čistou mycí rukavici a nejdříve ji namočíte v kbelíku s vodou a autošamponem. Poté umyjete část auta, rukavici vyperete a vyždímáte v kbelíku s čistou vodou, opět namočíte v kbelíku s autošamponem a zase umyjete část auta. A tak stále dokola, dokud neumyjete celé auto. Rukavicí raději dělejte přímé pohyby, ne krouživé – ty totiž vedou k tvorbě nevzhledných hologramů.

A jaký je důvod pro tento postup? Kbelík s čistou vodou slouží k tomu, aby se z mycí rukavice dostaly pryč nečistoty, které setřete z auta. Díky tomu pak nehrozí, nebo se alespoň snižuje riziko poškrábání laku těmito nečistotami usazenými v rukavici. Po laku tak budete přejíždět téměř čistou rukavicí namočenou ve vodě s autošamponem bez toho, aby v ní byly kamínky či jiné hrubé nečistoty. Věřte, že na konci mytí se při pohledu do kbelíku s „čistou“ vodou budete divit, kolik nečistot byste jinak v průběhu mytí roztírali po laku.

Pro mytí metodou dvou kýblů lze využít speciálních sad, ve kterých jsou na dně kbelíků umístěná sítka. Tyto sítka slouží k zabránění víření nečistot při máčení rukavice a jejich udržení na dně kbelíků. Důležité je především v kbelíku s vodou, který slouží k vymáchání rukavice a je v něm tak mnohem větší množství nečistot.

Čistá kola jsou hodně znát

Pokud chcete celkový výsledek ještě znatelně vylepšit s minimem práce navíc, můžete se ještě zaměřit na kola. Stačí na disky kol nastříkat kvalitní čistič a během okamžiku z nich začnou stékat odolné nečistoty, jako je prach z brzdových destiček.

Závěrečný oplach a sušení

Poté celé auto od shora až dolů po kola s nastříkaným čističem opláchněte proudem vody, stejně jako při počátečním předmytí.

Nakonec už zbývá jen auto pořádně vysušit, aby na něm nezůstaly skvrny v podobě zaschlých kapek. Pro tento účel se opravdu vyplatí investice do sušícího ručníku, který dokáže pojmout velké množství vody, a tak s ním budete mít za chvíli hotovo. Navíc je díky jeho jemnosti velmi šetrný k laku. Pouze kola vysušte mikrovláknovými utěrkami, třeba i starými, aby vám sušící ručník déle vydržel. Na kolech totiž i po poměrně důkladném umytí mohou zbýt nějaké nečistoty, které by se v něm usadily, a při dalším sušení byste jimi poškozovali lak.

Detailing vozu po zimě

Zima už konečně skončila, denní teploty stoupají a téměř pořád je krásně slunečno. Co to znamená? Nastal ideální čas na pořádné umytí a vyčištění vašeho auta, které v zimě dostalo pořádně zabrat. Taková sněhová břečka, bláto a posypová sůl zkrátka žádnému autu nesvědčí a negativně se to podepisuje na jeho vzhledu. V tomto článku se tedy podíváme na to, co všechno by bylo dobré při přípravě auta na jaro udělat, aby zase vypadalo skvěle.

Dodejte exteriéru punc dokonalosti

Prvním krokem při čištění auta po zimě je jednoznačně důkladné umytí zvenku. To začíná předmytím, nejlépe pomocí vysokotlakého čističe, ale vystačíte si také s obyčejnou hadicí. Díky tomu dostanete pryč z karoserie ty největší a nejhrubší nečistoty a také povolí i odolnější špína. Nezapomeňte opláchnout opravdu všechna místa, kam se dostanete, včetně podběhů.

Poté přichází na řadu klasické mytí metodou dvou kýblů, kterou jsme zde na blogu již detailně popisovali. Princip je jednoduchý. Potřebovat na to budete dva kbelíky – jeden s čistou vodou, druhý s vodou a autošamponem – a mycí rukavici. Rukavici vždy před kontaktem s lakem nebo skly namočíte do kbelíku s autošamponem a po umytí části auta z rukavice vymácháte setřené nečistoty v kbelíku s čistou vodou.

Po kompletním umytí auta tímto způsobem ho opět opláchněte wapkou nebo hadicí a dále je třeba ho vysušit, nejlépe sušicím ručníkem, aby na něm nezůstaly zaschlé vodní skvrny. Nakonec vyleštěte skla čističem oken za pomoci speciální utěrky, která nepouští vlákna a nezanechává šmouhy. Chybu rozhodně neuděláte ani s čističem skel s impregnačními účinky, který při dešti pomáhá odpuzovat vodu ze skel.

Nyní se můžete věnovat té nejodolnější špíně, která na autě zbyla. S asfaltovými tečkami si obvykle bez větších potíží poradí kvalitní odstraňovač asfaltu. Na zaschlé zbytky nejrůznějších létajících stvoření se zase vyplatí vzít přípravek na odstranění hmyzu.

Ochrana laku

Po pečlivém umytí se vyplatí věnovat trochu času tomu, aby byl výsledek ještě o něco působivější, a navíc vydržel co nejdéle. K tomu poslouží například osvědčený karnaubský vosk nebo přípravky pro keramickou ochranu laku. V případě keramické ochrany se doporučuje využívat sady, které kromě ochranného přípravku obsahují také speciální šampon.

Kola jsou základ

Vzhledem k tomu, že na auto pravděpodobně vracíte disky s letními pneumatikami, měla by být kola čistá. Ovšem samozřejmě jen za předpokladu, že jste je před jejich uskladněním na zimu nezanedbali a kola dostala potřebnou péči.

Pokud jste je přeci jen nechali bez povšimnutí, nebo je jen rychle opláchli, je nejvyšší čas to napravit. Protože špína už bude pořádně zažraná, chce to vytasit silný kalibr v podobě velmi účinného čističe na kola. Využití zde může najít i výše zmíněný odstraňovač asfaltu. Pro dokonalý výsledek sáhněte také po oživovači pneumatik.

Nezapomeňte na interiér

Detailingové čištění by se nemělo vyhnout ani interiéru, který to po zimě rozhodně potřebuje. Postup není nikterak složitý, ale zabere nějaký čas. Nejdříve vyndejte koberečky a všechny věci, které v autě máte. Díky tomu ho bude moci pořádně vysát od sedadel po podlahu, samozřejmě včetně kufru. Na sedadla pak budete potřebovat čistič čalounění, který jim vrátí původní vzhled. Textilní koberečky rovněž vysajte, gumové umyjte vodou, případně vodou se šamponem. A nakonec hodně viditelné práce zvládne čistič plastů, kterým lze vyleštit celá palubní deska a výplně dveří.

Provedení celého postupu sice stojí nějaký čas a peníze, ale věřte, že při pohledu na perfektně umyté a vyčištěné auto toho nebudete ani v nejmenším litovat.

Kromě detailingu po zimě je důležité dbát také na správné nastavení a výbavu vozu. Při přezouvání na letní nezepomeňte zkontrolovat tlak v kolech, hloubku vzorku či stáří pneumatik. Dobijte baterii, případně zkontrolujte servisní intervaly pro běžnou prohlídku nebo výměnu oleje. Ať už budete vyrážet na cesty autem nebo servisovaným karavanem, bude pravděpodobnost cesty bez problémů rozhodně vyšší.

Detailingová příprava auta na zimu

O své auto byste se měli starat průběžně. Platí to nejen o servisu, ale také o jeho mytí a čištění. Pokud větší očistu provádíte jednou za čas, není od věci věnovat autu pár hodin času před zimním obdobím, které je pro něj snad ještě náročnější než pro vás. Proto už jste se mohli setkat s pojmem „detailingová příprava auta na zimu“.

Vlastně se nejedná o nic speciálního, několik kroků provedených právě před zimou však dokáže auto ochránit před zimními nástrahami na silnicích v podobě soli a špinavého sněhu a usnadní vám řidičský život.

Obrázek článku

Poctivá ochrana laku a kol

Jedním z nejdůležitějších kroků při přípravě auta na zimu je bezpochyby navoskování laku provedené po důkladném umytí celého vozu. Vosk samozřejmě zlepší vzhled auta díky zvýšení lesku laku, ale hlavně ho ochrání před solí, další chemií používanou na údržbu silnic a před v zimě všudypřítomnou špínou. Různých nečistot, typicky špinavého rozbředlého sněhu, jsou zimní silnice plné, s navoskovaným autem však budete mít méně práce, protože se snáze umývá a navíc se nešpiní tak rychle.

Zvláštní péči je vhodné věnovat také kolům. Nejdříve je třeba je opravdu pořádně vyčistit od všech nečistot včetně odolného prachu z brzdových destiček s pomocí kvalitního čističe disků a poctivě umýt pneumatiky. Poté je třeba disky rovněž pečlivě navoskovat, nebo použít keramickou ochranu. Také můžete použít oživovač pneumatik, aby i v zimě vypadaly jako nové.

Údržba gumových částí

Chybu neuděláte ani s ošetřením gumových částí, zejména pak těsnění dveří a zavazadelníku. Díky vyčištění a následném ošetření těsnění přípravkem na gumové části předejdete zamrznutí dveří či víka kufru. Asi se příliš často nedostanete do situace, kdybyste dveře nedokázali otevřít vůbec ani s použitím větší síly, ale mírnější přimrznutí není nic vzácného a otevírání dveří potom není tak pohodlné a snadné, jak jste zvyklí. Přitom tomu jde zabránit jen několik minut trvajícím úkonem.

Péče o skla

Skla si zaslouží pozornost zvenku i zevnitř. Zvenku je vhodné zejména před zimou použít sealant na skla, znamější jako tekuté stěrače. Tekuté stěrače vytváří na sklech hydrofobní vrstvu, takže v dešti ze skel o poznání lépe stékají kapky a někdy díky tomu ani nemusíte používat stěrače. V chladných zimních měsících však nabízí ještě další funkci – výrazně usnadňují odstranění námrazy skel, zmírňují ji, a dokonce jí mohou i zabránit. Samozřejmě pak usnadňují i mytí vozu, kdy jdou nečistoty ze skel velmi snadno umýt.

Praktická je aplikace příslušného sealantu na skla také zevnitř auta. Tyto přípravky zabraňují zamlžování skel, které vzniká v důsledku kondenzace vody obsažené ve vzduchu. Částečným řešením může být i snaha o udržení nízké vlhkosti vzduchu v autě, ale to je poměrně náročný úkol s nejistým výsledkem. Aplikace protizamlžovacího přípravku se tak jeví jako jasná volba, pokud v zimě po každém usednutí do auta nechcete čekat, až si se zamlženými skly poradí klimatizace a ofukování oken, případně systém vyhřívání skel, který však běžně není dostupný pro všechna skla v autě.

Rozdíly mezi čističem a leštěnkou na skla

Čistá skla jsou základ. I ten, kdo si nepotrpí na dokonale umyté auto, umí ocenit vyleštěná skla beze skvrn, která zaručují skvělý výhled a příjemnější jízdu za každých podmínek. Existují dva základní druhy přípravků na čištění skel – čističe a leštěnky – a v tomto článku se podíváme na to, jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Obrázek článku

Čistič skel

Čističe skel jsou běžně dostupné přípravky sloužící pro rychlé vyčištění skel vozu, ať už jsou znečištěné skvrnami od dešťových kapek, bahnem nebo hmyzem. Vzhledem k tomu, že jsou tyto přípravky často založeny na alkoholové bázi, poradí si i se zbytkem lepidla z odstraněné dálniční známky.

Jejich použití je velice snadné – stačí je nastříkat, nechat doporučený čas působit a setřít, ideálně pomocí speciální utěrky na skla. Čištění skel díky nim můžete provádět nejen při mytí auta, kdy budou skla mokrá, ale klidně i samostatně, pokud budete chtít zlepšit výhled z auta a nebudete mít čas na jeho celkové umytí.

Kromě vyčištění skla některé přípravky nabízí ještě další funkci – hydrofobní ochranu skel. To znamená, že rovněž zastanou funkci tzv. tekutých stěračů a odpuzují vodu, což oceníte při jízdě v dešti, která je díky tomu příjemnější a bezpečnější.

Leštěnka na skla

Čím se od čističe skel liší leštěnka na skla? Leštěnku na skla lze považovat za účinnější čištič, obvykle se totiž jedná o mírně abrazivní pastu. Ovšem práce s ní je o něco obtížnější, a tak se vyplatí používat při důkladnějším mytí auta. Uplatnění kromě při pečlivém mytí celého vozu najde také v případech, kdy jsou na skle nečistoty, které nedokáže odstranit čistič skel – typicky usazeniny od tvrdé vody (vodní spot) – nebo před aplikací sealantu na skla (tekutých stěračů).

Leštěnka na skla je účinný čistící přípravek, ale nečekejte, že dokáže to, co leštěnka na lak. Nelze s ní odstranit škrábance nebo jiné podobné vady na sklech.

Rozdíl mezi porovnávanými přípravky pak není jen v tom, na co se používají, ale také v tom, jak se používají. Zatímco čistič po aplikaci a chvíli působení prakticky jen setřete, s leštěnkou si musíte dát větší práci. Je třeba ji na skle pečlivě rozetřít, až se pasta stane více méně průhlednou, a poté se sklo setře čistou utěrkou a rozleští. Tento postup sice není náročný na techniku, ale rozhodně zabere více času než práce s čističem.

Ruční mytí auta vs. kartáčové myčky

O tom, proč je důležité svůj vůz pravidelně mýt, jsme se na blogu zmínili již vícekrát. Auto pak nejen lépe vypadá, ale také si zachovává vyšší hodnotu. Určitě to znáte – vzhled prodává. Pro maximalizaci těchto pozitiv je však třeba volit vhodný druh mytí, jinak může být výsledek dokonce i opačný.

Za šetrné mytí se obecně považuje mytí ruční, což prokazují zkušenosti snad všech majitelů aut, kteří se o své vozy vzorně starají. V tomto článku se tedy zaměříme na to, proč je lepší právě ruční mytí oproti kartáčovým automyčkám.

Obrázek článku

Hrubé kartáče a agresivní chemie

Každé mytí nechává na laku nějaké stopy, ovšem v případě kartáčových automyček je tento jev mnohem výraznější než u ručního mytí. Mohou za to především kartáče, jejichž vlákna naráží do laku, a přitom v nich jsou usazeny hrubé nečistoty, které způsobují nadměrný otěr a vznik škrábanců. Nečekejte po jednom projetí mycí linkou takové škrábance, jako když vám někdo obejde auto s klíčem v ruce, ale s přibývajícími návštěvami kartáčové myčky budou na laku stále zřetelnější vlasové škrábance, tvořící hologramy, a barva vozu bude méně výrazná, bledší.

Vzhledem k používání agresivnější chemie, která umožňuje umytí auta během pár okamžiků, musíte počítat také s rychlejším blednutím nelakovaných plastů. Dále pokud máte lak navoskovaný nebo jinak ochráněný, tato ochranná vrstva se více oslabí než při použití pH neutrálního šamponu.

Závěrem

Jak bylo zmíněno, i při ručním mytí z podstaty také k nějakému poškození laku dochází. Při správném postupu je však mnohonásobně nižší než u kartáčových automyček.

V případě, že vám na vzhledu vašeho vozu záleží, proto vždy dávejte přednost ručnímu mytí. Pro slušné a mechanicky šetrné umytí můžete případně navštívit bezkontaktní myčku, kde během chvíle auto poměrně levně umyjete. Nečekejte však zdaleka tak dobrý výsledek jako při poctivém ručním mytí, kdy si po oplachu k autu stoupnete pěkně s mikrovláknovou houbou a kvalitním autošamponem nebo pěnou.

Pokud už do kartáčové myčky přece jen někdy zavítáte, například z nedostatku času, zvolte mycí linku s měkkými textilními kartáči a obsluhou, která auto před vjezdem do myčky opláchne vysokotlakým čističem a zbaví jej tak hrubých nečistot. Takové nečistoty ve spojení s kartáči totiž jinak slouží jako účinné brusivo. Rozhodně by to však měla být pouze vzácná výjimka.

Základní potřeby pro péči o auto – všechno, co potřebujete

O každé auto by se měl jeho majitel starat. A netýká se to jen pravidelného servisu, zapomínat se nesmí ani na jeho mytí. Auto pak nejen lépe vypadá, ale také si udržuje svoji hodnotu. Pokud si nepotrpíte na dokonale čistém autě v každé situaci, samozřejmě ho nemusíte mýt každý den, alespoň občas si však trochu péče zaslouží.

V tomto článku se podíváme na základní přípravky a pomůcky, které potřebujete, abyste ručním mytím a následným ošetřením dosáhli slušného výsledku nehledě na to, jestli se budete svému autu věnovat denně, pouze o víkendu, nebo třeba jen jednou za měsíc. Nemusíte si pořizovat všechno najednou, ale když postupně tyto věci v garáži nashromáždíte, budete se moci o své auto postarat tak, jak se patří.

Obrázek článku

Začínáme zvenku

Při mytí exteriéru je nejdříve třeba provést základní očistu kompletně celého vozu – k tomu je nezbytný kvalitní autošampon, případně lze využít aktivní pěnu. Především na předních maskách aut nastává problém s odstraněním hmyzu, s čímž nám nemusí uspokojivě pomoci ani autošampon. Speciální odstraňovače hmyzu však umí téměř zázraky a snadno si poradí i se zaschlým hmyzem. Pro umytí skel beze skvrn a odlesků se vyplatí pořídit čistič oken, díky němuž je vyčištění skel mnohem snazší. 

Samostatnou kapitolou jsou disky kol. Kola jsou znečištěna prachem z brzdových destiček a dalšími velmi odolnými nečistotami, a proto je zde nutné používat silné čističe na disky kol.

Po dokonalém umytí obvykle přichází čas na snahu o zachování tohoto stavu co nejdelší dobu. Na řadu tak může přijít populární voskování laku. Chybu určitě neuděláte s karnaubským voskem, který je známý pro dlouhodobou ochranu laku a zajištění jeho lesku. Pro konzervaci laku můžete sáhnout také po nějakém nanopřípravku, který lze někdy použít i na okna. Právě na sklech nejvíce oceníte hydrofobní efekt poskytovaný konzervačními přípravky.

Od věci není ani použití přípravku na ochranu a zlepšení vzhledu pneumatik a plastových částí. Přípravky na gumu a plasty dokážou výrazně vylepšit celkový dojem, a proto je lze mezi základní výbavu rozhodně doporučit.

Nezanedbávejte čištění interiéru, kde trávíte spoustu času

Interiér vyžaduje zvláštní péči. Velkou část práce v něm odvede vysavač – čím silnější, tím lépe. Na čištění a ochranu přístrojové desky a plastových částí interiéru jsou vyvinuty speciální čističe, které oživují barvu ošetřených částí a měly by znesnadňovat usazování prachu a nečistot. 

Také na sedadla a čalounění interiéru od koberečků až po stropnice existují speciální přípravky. Vybírat můžete mezi čističi na látkové čalounění a čističi kůže podle toho, čím máte potažena sedadla a výplně dveří.

Pomůcky

Nakonec nesmíme zapomenout na něco, co nemůže chybět v žádném případě – kvalitní pomůcky pro údržbu auta. Šetrné mytí a aplikování zmíněných přípravků by nebylo možné bez mikrovláknových utěrek a na mytí exteriéru autošamponem můžete použít třeba i mikrovláknovou mycí houbu. Pro snadné a rychlé mytí disků kol ve všech záhybech pak jistě oceníte pomoc kartáče na kola.

Co je to auto detailing?

Skoro každý majitel auta věnuje alespoň jednou za čas svému vozu chvíli času, kdy ho umyje a vyčistí, nebo alespoň zajede do automatické automyčky. Důvody pro občasné mytí jsou zejména praktické – neušpiníte si o auto oblečení nebo ruce při otevírání kufru a také oddálíte možnou korozi, což se příznivě projeví na pozdější ceně vozu při prodeji.

Pokud je však někdo automobilovým fanouškem, tak se obvykle o svá auta stará o něco lépe a věnuje jim více času. Samozřejmostí je zajišťování pravidelného a pečlivého servisu, ale spoustu času lze se svým každodenním parťákem na čtyřech kolech trávit při velmi důkladném mytí a čištění jeho exteriéru i interiéru, tedy při auto detailingu. Někdy se provádí pouze před specifickou událostí, jako je prodej nebo příprava auta na výstavu.

Obrázek článku

Spousta pomůcek i času, ale výsledek za to stojí

Základ detailingu obecně spočívá v důkladném a zároveň šetrném mytí a čištění celého vozu. Ovšem zahrnuje také příležitostnou renovaci laku v podobě odstranění škrábanců od tzv. hologramů (nejjemnějších škrábanců) až po ty větší. Renovace laku se provádí především pomocí leštění, u hlubokých rýh je ale třeba využít například opravné lakové tužky. Leštění se však nemůže provádět do nekonečna (zmenšuje se tloušťka laku) a samozřejmě v některých případech na poškození laku už jednoduše nestačí. Po dosažení požadovaného bezchybného vzhledu, většinou tedy po velmi důkladném umytí, by nakonec měla přijít na řadu konzervace laku, například voskem nebo keramickou ochranou.

Při pravidelné údržbě exteriéru se neobejdete bez těchto pomůcek:

 • dva kbelíky (na ruční mytí tzv. dvoukýblovou metodou)
 • autošampon
 • mikrovláknová mycí rukavice
 • sušící ručník
 • clay („plastelína“ na odstranění nečistot, které nelze snadno umýt – asfalt, polétavá rez atd.)
 • vosk (s aplikátorem), keramická ochrana
 • mikrovláknové utěrky
 • kartáč na kola
 • různé přípravky – na ošetření a impregnaci pneumatik, plastů; odstraňovač asfaltu, polétavé rzi; čistič na skla
 • vysokotlaký čistič (WAP) – vhodný na předmytí

Pro detailing interiéru budete určitě potřebovat:

 • vysavač
 • mikrovláknové utěrky, aplikátor
 • jemný štětec (na odstranění prachu z nepřístupných míst – výdechy klimatizace, tlačítka)
 • další přípravky – na čištění a ošetření plastů, kůže či textilu

Co detailing je a co není

Výsledek poctivého auto detailingu se dá shrnout celkem snadno – jde o to, aby auto stále vypadalo jako nové, jako když prošlo poslední kontrolou ve výrobním závodě, nebo možná ještě lépe. Zvenku. Zevnitř. V každém záhybu. Z každého úhlu.

Za detailing samozřejmě nelze považovat návštěvu automatické automyčky. Podstatu nesplňuje ani „běžné“ ruční mytí s rychlým vysátím interiéru. Pořádný detailing zabere hodiny času, protože kvalitní péči musí dostat každý viditelný díl.

Severský styl bydlení - jednoduchost a elegance

Severský styl se prosazuje do stále většího počtu domácností. Proč je tak oblíbený? Lidé již nechtějí žít v nepořádku a ocení, když doma vše funguje tak, jak má. Přesně to domov zařízený ve skandinávském stylu splňuje – přináší do něj čistý a jednoduchý design, dbá na praktičnost vybraného vybavení a snadnou manipulaci.

Židle Minimal - dub a buk

Dostatek světla

Protože na severu bývají po část roku opravdu dlouhé noci, či lépe řečeno bývá velkou část dne tma, v interiéru často vládnou světlé barvy – bílá, jemně žlutá či světle šedá. Aby však interiér nevypadal nudně, používají se doplňky ve výrazných barvách, které přitáhnou pozornost.

Pro zajištění světlého interiéru se v severských domovech také nenachází žádné záclony, které by úplně zamezily přístupu světla. Pokud si nedovedete bydlení bez stínění oken představit, zvolte průsvitné záclony – nikdo neuvidí dovnitř, ale v bytě bude stále alespoň trochu světla.

Volný prostor

Pokoje by měly být velké a vzdušné a rozhodně nesmí být až po strop zaplněny nábytkem. Výbava bytu má zahrnovat jen to nejnutnější a vše by mělo splňovat vysoké nároky na praktičnost.

Skvělým doplňkem mohou být třeba minimalistické hodiny, které slouží i jako praktická dekorace.

Kvalita

Základním prvkem je dřevo. Dřevěný nábytek a dekorace přináší do interiéru nádech osobité severské přírody. Nesnažte se na dřevě šetřit, kvalitní masiv nejen dlouho vydrží, ale i jako designový prvek odvede lepší práci než levné náhražky.

Minimalistický konferenční stolek Danish s černou podnoží 100x60cm

Dřevo nemusí vynikat jen v případě nábytku. Zásadně se na celkovém dojmu podílí také dřevěná podlaha. A aby toho dřeva nebylo málo, není třeba se obávat ani dřevěného obložení stěn, které může být jak v přírodním odstínu, tak i ve vaší oblíbené barvě – samozřejmě za předpokladu, že bude dostatečně světlá.

Zařízení z Garážovky

V interiéru, který je zařízen ve skandinávském duchu, se často objevují různé doplňky z kovu. Může se jednat například o nějaký umělecký kousek, pěkný svícen, nebo dokonce skříňku vyrobenou z kanystru. Kanystrová skříňka může sloužit buď jako skrýš pro váš oblíbený alkohol, nebo třeba jako věšák na oblečení a klíče v předsíni.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.