Harley-Davidson je srdcová záležitost už skoro 120 let

Pro mnohé fanoušky je značka Harley-Davidson doslova láskou na celý život. Nejen, že jezdí na originálním motocyklu, ale často s oblíbeným logem nosí potištěná trička a vesty nebo jim dokonce v obýváku visí nejrůznější plakáty s motorkami a cedule s legendární americkou značkou. Jaká je historie amerických motorek a kdy se začali sdružovat jejich příznivci v Československu?

Harley_davidson

 

Sen dvacetiletých kluků

První motocykl měl k úspěchu nelehkou cestu. Společnost Harley-Davidson byla založena v roce 1903 v Milwaukee v americkém státě Wisconsin. V jejích počátcích stáli mladíci William S. Harley a jeho kamarád Artur Davidson, kteří společně pracovali na vývoji motoru pro klasické cyklistické kolo. Až později se připojil také Walter Davidson a William A. Davidson, Arturovi bratři. První motocykl, který zhruba dva roky vyráběli, ale stále neměl dostatečnou sílu, aby zvládl bez pomoci překonat tamní kopce.

Až další pokusy byly úspěšné a prototyp funkčního motocyklu se v roce 1904 zapojil do závodu v Milwaukee, kde na něm Edward Hildebrand dojel na solidním čtvrtém místě. Společnost vzápětí začala s výrobou motocyklů a již v roce 1906 jich takto vzniklo na padesát ročně. V dalších letech výroba strmě stoupala od stovek až do tisíců motorek ročně. Stejně tak se postupně vyvíjely a rozšiřovaly modely, které továrna postupně produkovala.

Harley_2

Motocykly Harley-Davidson používala v průběhu první světové války také americká armáda a po válce se stala značka největším výrobcem motorek na světě. V dalších letech se továrně podařilo jako pouze jednomu ze dvou amerických výrobců motocyklů přežít velkou hospodářskou krizi a posléze také druhou světovou válku, v níž figurovala jako dodavatel desítek tisíc vojenských motorek.


Jak to bylo u nás

V tehdejším Československu byla první pobočka Harley-Davidson založena v roce 1924, o tři, respektive čtyři roky později vznikl v Praze také motoklub příznivců značky, který se prý pyšní tím, že je vůbec nejstarším na světě.

Jeho členové se pravidelně scházeli a podnikali společné vyjížďky. Jak uvádí dnešní stránky klubu, zaměřoval se v počátcích především na motosoutěže, cestování, pořádal školení v technice jízdy, přednášky o konstrukci motocyklů, společenské večery, vydával klubový magazín a spolupracoval s ostatními českými motokluby a zahraničními kluby Harley-Davidson. Dnes má pražský klub dle dostupných informací přibližně tři stovky členů.

 

V červenci 2018 se v Praze uskutečnil k výročí 115 let od založení značky celosvětově vůbec největší sraz příznivců Harley-Davidson. Do hlavního města k nám dorazilo dle některých čísel přes šedesát tisíc motorkářů se svými stroji a desítky tisíc dalších fanoušků.  

Nový projekt (6)
Připravte se na výročí

Za více než století se značka Harley-Davidson stala na celém světě legendou a zároveň také symbolem pro tradiční motocykly. Fanoušci jednostopých strojů s často typickým hlučným rachotem motoru a nezaměnitelným designem na ně nedají dopustit. Patříte-li mezi ně, je skoro povinností vyzdobit si stěnu nebo poličku v garáži originální cedulí s nezaměnitelnou legendou.

Kdo by ostatně nechtěl mít v garáži svého „Harleye“. Značka oslaví za rok už 120. výročí a vy se už nyní můžete na velkolepé oslavy připravit pořádnou výzdobou. Plechová cedule s motivem Harley-Davidson je mimochodem také skvělým dárkem pro každého opravdového motocyklového fanouška.

Další SPZ z USA a plechové cedule Harley-Davidson najdete v naší Garážovce.

plechova-cedule-harleydavidson-parking-only-30x20-cmNA23233

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení