Industriální styl bydlení - průmyslové dekorace do interiéru

Charakteristickým znakem pro industriální styl bydlení jsou vysoké stropy, kovový vzhled a beton. Nemusíte ovšem být nutně majiteli továrny nebo pivovaru z poloviny 20 století, abyste si průmyslový vzhled nemohli přinést i do svého, i třeba běžně zařízeného, bytu.
Historie industriálního designu

Vše to začalo už před desítkami let ve velkých městech, kde vzkvétal a zase upadal průmysl a s tím se opouštěly továrny nebo skladové haly - takový Londýn nebo New York jsou tomu živoucími důkazy. Mnoho z těchto areálů bylo již zbouráno, některé se ovšem podařilo zachovat a díky designérům se koncept z těchto prostor povedlo přenést do koncepce interiérového stylu. Kolem roku 1990 se začal postupně tento styl objevovat i u nás.

Industriální styl pod lupou

Je to vcelku snadné - zásadní je jednoduchost, mnohdy až nepraktičnost a neútulnost. Když se vám ale povede zachovat alespoň některý z těchto bodů, bude to vypadat dobře. Industriálně!

  • volné a rozlehlé prostory, vysoké stropy a otevřená patra (lofty)
  • tabulková okna
  • viditelné betonové, ocelové a dřevěné konstrukce (potrubí, železné schody, nosníky)
  • okázalé dekorace - kolo na zdi, nádražní hodiny, kanystrové skříňky
  • použití závěsů, v žádném případě záclon

Všechny konstrukční prvky se ponechávají tak, jak vypadaly před lety - tedy v maximální autenticitě.

Industriální nový interiér

Pokud zařizujete nový byt, jen steží vybavíte interiér autenticky. Naštěstí si můžete pomoci - třeba lícovými cihlami či obkladovými pásky, litou betonovou podlahou, bílým/černým nebo naopak křiklavě žlutým či červeným nátěrem. Z vybavení se nabízí nábytek z palet, kovové židle, stylové obrazy nebo přibité SPZky či originální květináče.

Snažte se o minimalizaci počtu příček. Do kuchyně kupujte jedině nerezové spotřebiče. V případě rekonstrukcí vůbec neuškodí, když bude vidět potrubí ze stoupaček. Jak vidíte, industriální nábytek a zařízení bytu může mít mnoho podob, tím styčným bodem bude tak nějak slovo “skladiště”.

Industriál se má rád s recyklací, upcyklací - nemusíte se ničeho zbavovat. Třeba takové stolové podnože můžete použít z materiálů nebo předmětů, které ke stolu ani nepatří. Vždyť to znáte - šicí stroje se takto využívají už léta.

Zaujal vás industriální styl bydlení? Nakupte na Garážovce a buďte ke svému snu o krok blíž.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení